Budownictwo modułowe – wady i zalety budynków modułowych

Źródło: flickr.com

Budownictwo modułowe

Kiedyś budynki powstawały przez wiele miesięcy. Dzisiaj, czas ten znacznie się skrócił – między innymi dzięki budownictwu modułowemu. Na czym polega fenomen tego typu stawiania budynków?

Kiedyś a dziś

Kiedyś, po zaakceptowaniu projektu i przygotowaniu inwestycji, następował czas przygotowywania lokalizacji do postawienia budynku, czyli np. wyrównywanie terenu i budowa fundamentów itp. Dopiero, gdy te czasochłonne prace się zakończyły, można było przejść do robót budowlano-wykończeniowych. Dzisiaj, dwa ostatnie etapy są łączone ze sobą: gdy trwa przygotowywanie terenu, w fabryce powstają elementy, z których powstanie budynek. W ten sposób znacznie skraca się czas budowy obiektu.

Źródło: flickr.com
Źródło: flickr.com

Budynek niczym układanka puzzli

Na placu budowy odbywa się połączenie wszystkich modułów – jak podczas układania puzzli, gdyż wszystko musi być idealnie dopasowane do siebie. W ten sposób powstają ściany, pomieszczenia, a w końcu cały obiekt. Wówczas wykańcza się budynek, między innymi podłączając media.

Zalety

Główną zaletą tego typu budownictwa jest oszczędność czasu oraz niezależność od warunków atmosferycznych. Łatwiej także przenieść taki budynek oraz dobudować do niego nowe pomieszczania. Dzięki temu, że części budynku powstają w fabryce, możliwe jest rozpoczęcie ich tworzenia jeszcze przed uzyskaniem zgody na budowę.

Budynki modułowe

Ten typ budownictwa występuje coraz częściej. Wiele obiektów produkcyjnych, hal oraz kontenerów budowanych jest w ten sposób. Spotkać można także hotele, szpitale, a nawet szkoły, które powstały tą metodą.

Budownictwo modułowe pozwala zaoszczędzić znaczącą ilość czasu. To właśnie dlatego przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na ten rodzaj obiektów. Czy w przyszłości także nasze domy będą budowane tą metodą? Możliwe.

O Bob Budowniczy 816 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*