5 mitów na temat paneli podłogowych

Panele podłogowe - fakty i mity

Panele należą do najczęściej wybieranych rodzajów pokrycia podłogowego. Na ich popularność wpływa m.in. szeroka oferta wzorów oraz atrakcyjna cena. Wokół paneli narosło jednak wiele mitów – oto najczęściej powtarzane.

  1. Panele są nietrwałe

Panele podłogowe mają opinię produktów, które szybko się niszczą. W rzeczywistości panele o grubości 7–8 mm, wykonane z dobrej jakości materiałów są odporne na uszkodzenia – wytrzymałością niemal dorównują deskom z naturalnego drewna (niektórzy producenci obejmują je aż 25-letnią gwarancją). Trzon konstrukcyjny paneli stanowi płyta HDF w 80–90% wykonana z włókien drzewnych, zewnętrzna część to natomiast zabezpieczony żywicą laminat lub papier dekoracyjny.

Panele są nie tylko wytrzymałe, nie wymagają także specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak cyklinowanie czy lakierowanie.

  1. Panele są trudne do zamontowania

Przy montażu paneli nie potrzebujesz pomocy fachowca. Wystarczy wnikliwe przeczytanie instrukcji obsługi, trochę czasu i kilka narzędzi, takich jak wiertarka, młotek czy miarka. Panele z reguły sprzedaje się w zestawie z zatrzaskami i klamrami mocującymi. Wystarczy połączyć je za pomocą specjalnych wypustek i gotowe. Panele są gotowe do użytku chwilę po montażu.

  1. Paneli nie można kłaść w łazience

Dawniej, rzeczywiście, nie zalecano układania paneli w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza sięgała 70%. Obecnie można dostać produkty wodoodporne, które znajdą zastosowanie w łazience lub w kuchni. Są pokryte impregnatem zapobiegającym wsiąkaniu wody lub uszczelnione specjalnymi, długimi listewkami, zabezpieczającymi połączenia między deseczkami.

  1. Panele nie wyglądają estetycznie

Często można spotkać się z opinią, że panele wyglądają tanio i sztucznie. W rzeczywistości szeroki wybór kolorów i wzorów umożliwia pełne dopasowanie ich do własnych gustów i stylistyki wnętrza. Niektóre panele bardzo dokładnie imitują wygląd i fakturę drewna. Dotyczy to zwłaszcza produktów z frezowanymi krawędziami, czyli tzw. V-fugą. Po ułożeniu nie tworzą jednolitej płaszczyzny i przypominają podłogę wykonaną z klasycznych, naturalnych desek.

  1. Nie powinno się montować ogrzewania podłogowego pod panelami

Panele laminowane są odporne na długotrwałe działanie wysokich temperatur i dobrze przewodzą ciepło, nie ma więc przeciwwskazań, by montować pod nimi ogrzewanie podłogowe. W takim przypadku układanie paneli praktycznie nie różni się od standardowego montażu – trzeba jedynie pamiętać o wyrównaniu i ogrzaniu wylewki betonowej oraz pozostawieniu szczelin dylatacyjnych przy ścianach.

Jeśli szukasz paneli podłogowych – odwiedź salon Dobre Dla Domu. Czeka na Ciebie wiele inspiracji!

O Bob Budowniczy 898 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*