Panele należą do najczęściej wybieranych rodzajów pokrycia podłogowego. Na ich popularność wpływa m.in. szeroka oferta wzorów oraz atrakcyjna cena. Wokół paneli narosło jednak wiele mitów – oto najczęściej powtarzane.
- Panele są nietrwałe
Panele podłogowe mają opinię produktów, które szybko się niszczą. W rzeczywistości panele o grubości 7–8 mm, wykonane z dobrej jakości materiałów są odporne na uszkodzenia – wytrzymałością niemal dorównują deskom z naturalnego drewna (niektórzy producenci obejmują je aż 25-letnią gwarancją). Trzon konstrukcyjny paneli stanowi płyta HDF w 80–90% wykonana z włókien drzewnych, zewnętrzna część to natomiast zabezpieczony żywicą laminat lub papier dekoracyjny.
Panele są nie tylko wytrzymałe, nie wymagają także specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak cyklinowanie czy lakierowanie.
- Panele są trudne do zamontowania
Przy montażu paneli nie potrzebujesz pomocy fachowca. Wystarczy wnikliwe przeczytanie instrukcji obsługi, trochę czasu i kilka narzędzi, takich jak wiertarka, młotek czy miarka. Panele z reguły sprzedaje się w zestawie z zatrzaskami i klamrami mocującymi. Wystarczy połączyć je za pomocą specjalnych wypustek i gotowe. Panele są gotowe do użytku chwilę po montażu.
-
Paneli nie można kłaść w łazience
Dawniej, rzeczywiście, nie zalecano układania paneli w pomieszczeniach, w których wilgotność powietrza sięgała 70%. Obecnie można dostać produkty wodoodporne, które znajdą zastosowanie w łazience lub w kuchni. Są pokryte impregnatem zapobiegającym wsiąkaniu wody lub uszczelnione specjalnymi, długimi listewkami, zabezpieczającymi połączenia między deseczkami.
- Panele nie wyglądają estetycznie
Często można spotkać się z opinią, że panele wyglądają tanio i sztucznie. W rzeczywistości szeroki wybór kolorów i wzorów umożliwia pełne dopasowanie ich do własnych gustów i stylistyki wnętrza. Niektóre panele bardzo dokładnie imitują wygląd i fakturę drewna. Dotyczy to zwłaszcza produktów z frezowanymi krawędziami, czyli tzw. V-fugą. Po ułożeniu nie tworzą jednolitej płaszczyzny i przypominają podłogę wykonaną z klasycznych, naturalnych desek.
- Nie powinno się montować ogrzewania podłogowego pod panelami
Panele laminowane są odporne na długotrwałe działanie wysokich temperatur i dobrze przewodzą ciepło, nie ma więc przeciwwskazań, by montować pod nimi ogrzewanie podłogowe. W takim przypadku układanie paneli praktycznie nie różni się od standardowego montażu – trzeba jedynie pamiętać o wyrównaniu i ogrzaniu wylewki betonowej oraz pozostawieniu szczelin dylatacyjnych przy ścianach.
Jeśli szukasz paneli podłogowych – odwiedź salon Dobre Dla Domu. Czeka na Ciebie wiele inspiracji!