5 najważniejszych rzeczy, które musisz wiedzieć o cyklinowaniu podłogi drewnianej

Cyklinacja podłogi drewnianej

Drewno, choć jest bardzo trwałym materiałem, tak jak każdy inny element wyposażenia domu, wymaga odpowiedniej eksploatacji i regularnego pielęgnowania. Jednym z trudniejszych zabiegów przywracających zniszczonej, drewnianej podłodze dawną świetność jest cyklinowanie. Zastanawiasz się, na czym to polega oraz jak powinno się prawidłowo i bezpiecznie cyklinować podłogę? Oto 5 rzeczy, które musisz wiedzieć o cyklinowaniu drewna.

Cyklinowanie, czyli inaczej szlifowanie, to proces polegający na ścieraniu zewnętrznej, najbardziej uszkodzonej warstwy desek. Warto pamiętać, że taki typ renowacji można przeprowadzać zarówno na deskach pokrytych lakierem, jak i olejem. Zobacz, jakie rady dotyczące cyklinowania przygotowali dla Ciebie specjaliści Dobredladomu.pl.

  1. Kiedy należy cyklinować podłogę drewnianą?

Cyklinowanie podłogi powinno się przeprowadzać tylko w sytuacjach, gdy inne, delikatniejsze sposoby odświeżania drewna zawodzą. Próbowałeś pozbyć się głębokich zarysowań za pomocą markerów? A może ponownie olejowałeś lub lakierowałeś powierzchnię, a deski nadal są w bardzo złym stanie? W takim wypadku konieczne będzie cyklinowanie.

  1. Jakie narzędzia są potrzebne do szlifowania podłogi z drewna?

Podstawowym narzędziem, dzięki któremu wyszlifujemy podłogę drewnianą jest cykliniarka taśmowa. Jest to duża maszyna, która kształtem przypomina tradycyjną kosiarkę ogrodową. Do cykliniarki – podobnie jak do kosiarki – jest przyczepiony specjalny zbiornik na usuwane w trakcie pracy urządzenia opiłki drewna.

Na dole cykliniarki taśmowej montuje się papier ścierny o kilku grubościach ziaren. Za pierwszym razem jest to papier o gradacji ok. 64, za drugim – 80, a za trzecim – 120. Papier ścierny powinien być zwinięty w elipsę, którą łatwo można założyć na taśmę cykliniarki.

W trakcie cyklinowania wyposaż się także w maskę. Pył unoszący się z podłogi może być bardzo szkodliwy dla Twojego zdrowia i układu oddechowego.

  1. Jak należy cyklinować podłogę drewnianą?

Wszystko co musisz wiedzieć o cyklinacji podłogi drewnianej

Cykliniarka taśmowa musi być cały czas ruchu. Już w trakcie uruchomiania urządzenia nie możesz stać w miejscu, gdyż szybko obracający się papier ścierny usunie zbyt grubą warstwę drewna. Najlepiej prowadzić maszynę pod kątem 45° względem parkietu i włókien drewna.

Cyklinowanie podłogi można przeprowadzić raz (gdy podłoga nie jest zbyt zniszczona) lub dwa, a nawet trzy, jeśli widzisz taką potrzebę. Pamiętaj jednak, że im większa liczba szlifowania, tym podłoga staje się niższa.

  1. Co trzeba zrobić po szlifowaniu podłogi drewnianej?

Gdy uznasz, że udało Ci się dostać do niezniszczonej użytkowaniem warstwy drewna, możesz zacząć uzupełniać nierówności powstałe po cyklinowaniu. Jak to zrobić? Wystarczy, że rozrobisz szpachlę podłogową, a następnie rozprowadzisz ją po drewnie.

Pamiętaj, że gruba warstwa szpachli nie może zbyt długo zalegać na podłodze. Materiał ten schnie bowiem bardzo szybko. Jeśli po tym etapie pojawią się duże wybrzuszenia, konieczne będzie zdarcie tej warstwy za pomocą małej, ręcznej cykliniarki.

  1. Ile czasu trwa cyklinowanie podłogi drewnianej?

Cyklinowanie podłogi drewnianej zajmuje średnio ok. 30–35 godzin. Na ten czas pokój, w którym jest przeprowadzana renowacja, powinien być opróżniony ze wszystkich mebli, sprzętów RTV, zasłon i rolet. Dlaczego? Na wolnej przestrzeni dużo łatwiej operuje się cykliniarką, a ponadto masz gwarancję, że na domowym wyposażeniu nie będzie gromadził się pył.

Z uwagi na ten pył i kurz przed kolejnym etapem, czyli lakierowaniem lub olejowaniem, należy kilka razy dokładnie wysprzątać całe wnętrze i poczekać aż brud jeszcze raz osiądzie na powierzchni. W razie konieczności, czynność tę należy powtórzyć.

O Bob Budowniczy 923 artykuły
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*