Aranżacja małego pokoju

Foto by mafotka.pl

Aranżacja małego pokoju

Problemem niemal każdego posiadacza mieszkania w bloku lub kamienicy jest, jak dobrze urządzić mały pokój? Dotyka on też właścicieli domów jednorodzinnych, bo przecież duży metraż nie znaczy, że każde pomieszczenie jest tak samo ogromne. Bez względu na to, czy jest się zmuszonym do minimalizmu przez generalnie mały lokal, czy przez pragnienie zagospodarowania niewykorzystywanej przestrzeni, warto poznać kilka zasad dotyczących projektowania tego typu wnętrz.

mały pokoik
Źródło: mafotka.pl

Jasność

Każdy, kto nie cierpi na agorafobię, woli przebywać w przestronnych, obszernych miejscach, w których można swobodnie odetchnąć. W małym pokoju warto przynajmniej spróbować stworzyć wrażenie powiększenia optycznego. Podstawowym narzędziem z tego zakresu jest światło. Powinno wpadać przez odsłonięte okna w ciągu dnia, a w nocy pochodzić z więcej niż jednej lampy, najlepiej z kinkietów. Aby rozświetlić całość, wystarczy stosować jasne kolory (szczególnie biele), lustra oraz gładkie, wypolerowane powierzchnie.

Wielofunkcyjność

Mebli zmieści się niewiele, dlatego najlepiej, gdyby każdy spełniał więcej niż jedną funkcję. Rozkładana sofa może być miejscem do spania w nocy, siedziskiem w dzień. Zamiast zwykłego stołu, da się wykorzystywać blat wieńczący kolumnę szuflad. Projektanci coraz częściej tworzą z myślą o maksymalnym wykorzystaniu każdego centymetra sześciennego, a w efekcie można kupić łóżko, które chowa się do szafy, gdy jest nieużywane i inne tego typu gadżety.

Kamuflaż

Niestety, ale nigdzie bałagan nie rzuca się w oczy bardziej, niż w niewielkim pokoju. Aby tego uniknąć, należy przede wszystkim maksymalnie ograniczyć ilość znajdujących się tam przedmiotów. Nawet jeśli jest czysto, porozkładane na każdej płaskiej powierzchni drobiazgi tworzą efekt chaosu organizacyjnego. Te, które chcemy trzymać właśnie tam, ale nie są niezbędnie potrzebne każdego dnia, należy umiejętnie ukryć. Sprawdzi się przesuwna szafa – umiejętnie wkomponowana, może zasłonić półki od podłogi, aż po sufit, nie odbierając zbyt dużo miejsca.

O Bob Budowniczy 737 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*