Aranżacje salonu z kuchnią, aneksem kuchennym
Kiedyś łączenie kuchni z salonem powodowane było jedynie oszczędzaniem metrów kwadratowych w mieszkaniu, takie rozwiązanie można było spotkać właściwie tylko w kawalerkach i lokalach 2-pokojowych w blokach lub kamienicach. Obecnie, coraz więcej osób docenia zalety takiego oryginalnego rozwiązania i decyduje się na nie nawet w dużych domach jednorodzinnych.
Co się zyskuje, dzięki takiemu połączeniu? Przede wszystkim, powstaje więcej przestrzeni wspólnej. Dzięki temu, rodzina pozostaje w kontakcie podczas wykonywania codziennych obowiązków i odpoczynku. Nic nie utrudnia rozmowy. Łatwiej też wspólnie przygotowywać posiłki, ponieważ w takim układzie pokojów zazwyczaj jest znacznie więcej miejsca przy blatach.
O tym, jakie korzyści przyniesie posiadanie salonu z kuchnią, decyduje to, na ile sprytna jest aranżacja. Pierwszy wybór, przed którym staje osoba projektująca pomieszczenie, to co będzie na granicy. Brak jakiegokolwiek rozdzielenia daje zazwyczaj wrażenie chaosu organizacyjnego. Dobrym pomysłem może być postawienie barku. Daje dodatkową powierzchnię i można przy nim spokojnie usiąść. Dodatkowo, jeżeli jest nieco wyższy niż pozostałe szafki, przysłania niepożądany bałagan. Gotujący nie krępuje się wtedy spojrzeniami towarzyszy z części salonowej.
Warto pamiętać, że chociaż pokój jest jeden, to po jego obu stronach będą wykonywane zupełnie inne czynności. Oznacza to, że należy odpowiednio dostosować elementy wyposażenia do każdej z nich. Wielu osobą marzą się panele, ale przecież kilkakrotnie rozlane mleko lub upuszczone jajko mogą je doszczętnie zniszczyć. Dobrze jest pomyśleć o dwóch różnych pokryciach podłóg, płynnie połączonych ze sobą.
Z różnic w zastosowaniu wynika także konieczność zestawienia ze sobą zupełnie różnych typów mebli. W tym aspekcie należy być szczególnie ostrożnym – każdy wstawiony do jednej z części przedmiot powinien mieć kolorystykę i fakturę współgrającą nie tylko z najbliższym otoczeniem, ale też z całą przestrzenią widoczną z danego miejsca.