Hale magazynowe

Hale magazynowe – zastosowanie i budowa

Hale magazynowe to obiekty służące do gromadzenia i przechowywania materiałów, sprzętu czy produktów. Są zatem niezastąpione w wielu branżach, a dla części z nich są kluczowym elementem ich funkcjonowania. Jakie jest zastosowanie hal magazynowych oraz jak wygląda proces ich projektowania oraz budowy?

Zastosowanie hal magazynowych

Jednym z podstawowych zastosowań tego rodzaju obiektów jest funkcja magazynowania, która najczęściej wykorzystywana jest w przemyśle oraz branży logistycznej, gdzie niezbędne jest posiadanie zadaszonej przestrzeni bez ścian wewnętrznych.
Hale magazynowe powszechnie stosowane są w rolnictwie, gdzie wykorzystywane są głównie do przechowywania dużych maszyn oraz innych elementów wyposażenia rolniczego, ale również jako kurniki czy obiekty służące do hodowli bydła i innych zwierząt.

Hale magazynowe często budowane są na potrzeby sportu. W niektórych dyscyplinach niezbędne jest posiadanie zadaszonej przestrzeni, która umożliwia aktywność w razie niekorzystnych warunków atmosferycznych, jak na przykład w przypadku tenisa.

Obiekty te są również wykorzystywane jako hale widowiskowe na potrzeby imprez kulturalnych i rozrywkowych, które są w stanie pomieścić dużą część widowni. Można również spotkać się z ofertą wynajmu hal magazynowych pod przyjęcia okolicznościowe, jak wesela czy studniówki. Odpowiednia aranżacja tego miejsca pozwala bowiem na zmianę surowego wyglądu hali na eleganckie miejsce pasujące do danej okazji.

Biorąc pod uwagę fakt, że przestrzeń takiego magazynu pozwala na jego wszechstronne zastosowanie, hale te często zostają zaadaptowane na różnego rodzaju sortownie, myjnie czy warsztaty i stacje kontroli pojazdów.

I wreszcie ostatnie zastosowanie, o którym warto wspomnieć, to wykorzystanie hal magazynowych jako przestrzeń biurową. Hale z przeznaczeniem pod biura projektowane są w sposób uwzględniający nieco inne potrzeby niż w przypadku ich funkcji magazynowej. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku firm działających w ramach kontraktów przy dużej inwestycji, gdzie bardziej opłacalne jest postawienie hali z biurami na miejscu niż delegowanie pracowników z siedziby.

Rodzaje hal magazynowych

Hale magazynowe można podzielić ze względu na rodzaj zastosowanej konstrukcji nośnej. W tym zakresie wyróżniamy hale:

  • stalowe,
  • murowane,
  • drewniane,
  • żelbetowe,
  • hybrydowe (mieszane).

Jeśli natomiast chodzi o samą konstrukcję, to możemy wyróżnić hale jednonawowe, czyli te o jednym dachu (może on być jedno- lub dwuspadowy), najczęściej wykorzystywane w przypadku małych lub średnio powierzchniowych obiektów. Natomiast hale dwunawowe i wielonawowe posiadają dach o większej rozpiętości i bardziej zaawansowanej konstrukcji, która umożliwia podział obiektu na osobne przestrzenie, na przykład produkcyjne i magazynowe.

Projektowanie hal magazynowych

Ze względu na różnorodne zastosowanie tych obiektów, projektowanie hal magazynowych wymaga pozyskania niezbędnej wiedzy na temat potrzeb i oczekiwań inwestora. W zależności bowiem od tego, jaka będzie główna funkcja hali, projektant będzie mógł odpowiednio dobrać nie tylko materiał, ale również stworzyć projekt odpowiadający konkretnym parametrom. Jeśli hala ma mieć charakter wyłącznie magazynowy, to już na etapie projektowania niezbędna będzie wiedza na temat tworzyw czy urządzeń, które mają być niej przechowywane. Ma to bowiem ogromne znaczenie w przypadku materiałów łatwopalnych czy wymagających składowania w odpowiednich warunkach termicznych.

Z kolei projektowanie hali pod biura musi nie tylko uwzględniać kwestie funkcjonalności przestrzeni, ale również odpowiadać przepisom BHP. Nie bez znaczenia przy tym będzie również zadbanie o estetykę takich biur oraz zapewnienie pracownikom optymalnego komfortu do pracy. Kwestie odpowiedniego oświetlenia, wentylacji, dostępu do przestrzeni socjalnej to absolutna podstawa przy projektowaniu hali pod biura.

Budowa hal magazynowych

Postawienie hali magazynowej to proces składający się z kilku etapów. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie wszelkich zgód oraz warunków zagospodarowania przestrzeni, które są niezbędne do wykonania projektu.
Jeśli już mamy gotowy i zaakceptowany projekt budowlany, firma wykonująca halę może przystąpić do prac, a więc do przygotowania materiałów (zakup lub prefabrykacja w przypadku hal stalowych). Kolejnym etapem jest wykonanie prac ziemnych pod wylanie fundamentów. Następnie ekipa budowlana rozpoczyna stawianie konstrukcji – etap ten obejmuje z kolei takie prace jak przytwierdzenie jej elementów do fundamentów, postawienie ram głównych, ścianek (obudowy) i dachu. Ostatnim etapem są prace wykończeniowe, które polegają na wylaniu posadzki, wykonaniu niezbędnych instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, grzewczych oraz innych wymaganych w projekcie, a także zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej.

Zanim jednak hala zostanie oddana do użytku, musi zostać przeprowadzony odbiór obiektu i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie. Hale magazynowe mogą być więc z powodzeniem wykorzystywane w szerokim zakresie, a możliwość ich łatwej adaptacji sprawia, że mogą być dowolnie modyfikowane w zależności od zmieniających się potrzeb inwestora.

Źródło: http://hale.bud-o.pl/hale-stalowe/216-rodzaje-hal-stalowych

O Bob Budowniczy 828 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*