Chcesz sprawić, że niewielki salon stanie się przestronny, a przytłaczający wielkością pokój – przytulny? Zmiana rozmiarów pomieszczenia to nie kwestia czarów, lecz operowania odpowiednimi meblami czy kolorami wnętrz. Nie bez znaczenia jest jednak również zastanowienie się nad tym, jak na optyczne postrzeganie Twojego mieszkania wpływa dobór podłogi czy drzwi. Dzięki naszemu artykułowi poznasz triki aranżacyjne, które pozwolą Ci uczynić z dowolnego pokoju przestronną salę balową albo przyjemną, kameralną przestrzeń.
Na początku warto podać kilka podstawowych wskazówek pomocnych przy dokonywaniu optycznych sztuczek:
-
minimalizm – zarówno powiększanie, jak i zmniejszanie optyczne pomieszczeń to kwestia odpowiedniego zorganizowania przestrzeni; zbędne dodatki czy przesadzone desenie mogą jedynie popsuć zamierzony efekt;
-
jasne kolory powiększają – konsekwentne stosowanie jasnych kolorów drewna (brzoza, klon, dąb, buk) rozświetla pomieszczenie i od razu czyni je większym w oczach człowieka;
-
ciemne kolory zmniejszają – drewno beżowe lub ciemnobrązowe (drewno egzotyczne, orzech) czynią dowolny pokój mniejszym i przytulniejszym.
Te podstawowe wskazówki dotyczą oczywiście również doboru podłogi czy drzwi w domu, dlatego Dobre Dla Domu przygotowało dla Ciebie kilka propozycji, jak od teoretycznych porad przejść do praktycznych rozwiązań.
Przy wyborze podłogi, która ma optycznie powiększyć pokój, warto pamiętać o tym, że powinna ona stanowić jak najbardziej spójną i gładką powierzchnię – nie najlepszym wyborem są zatem płytki, ponieważ w ich przypadku prawie zawsze widać przerwy (chyba że uda Ci się zminimalizować rozmiar fug między elementami). Dlatego odpowiednie typy podłogi rozszerzające wizualnie pomieszczenie to m.in.:
-
długie deski z litego, jasnego drewna;
-
parkiet brzozowy lub klonowy;
-
jednolite kolorystycznie i jak najdłuższe panele podłogowe;
Oprócz doboru odpowiedniego typu podłogi zastanów się nad jej fakturą – w cenie są błyszczące powierzchnie. Odbijające się od nich światło wywołuje optyczną iluzję, że przebywa się w dużym, przestronnym pomieszczeniu. Jeśli więc chcesz kupić np. naturalne deski, to warto zabezpieczyć je poprzez woskowanie, ale możesz rozważyć także wybór lakierowanej, jasnej podłogi European Naturals Klon Europejski Salzburg City.
Ostatnim czynnikiem, dzięki któremu wpłyniesz na optycznie powiększenie Twojego mieszkania, jest odpowiedni układ podłogi. W zależności od tego, na jaki typ podłogi się zdecydowałeś, masz do wyboru 3 opcje:
-
deski podłogowe – jeśli chcesz wydłużyć pomieszczenie, to warto ułożyć je w kierunku od drzwi do przeciwległej ściany, a jeśli Twoim zamiarem jest rozszerzenie pokoju, ułóż deski w poprzek (po przekątnej);
-
parkiet – drobne klepki również mogą powiększyć optycznie pokój, po prostu ułóż je we wzór kwadratu lub w cegiełkę (równolegle do dłuższych ścian);
-
ciemne i jasne pasy na podłodze – poprzez naprzemienny układ elementów kolorystycznych wzdłuż krótszej ściany możesz wydłużyć małe pomieszczenie.
Na optyczny wymiar mieszkania ma wpływ również wybór odpowiednich drzwi. Zależnie od tego, jaka jest ich funkcja, możesz korzystać z innych trików powiększających powierzchnię:
-
drzwi wejściowe – liczy się jasna stolarka drzwiowa (np. klasyczna biel, taka jak w drzwiach Optima Inox Tukson) oraz małe przeszklenia, wpuszczające do przedpokoju lub salonu światło;
-
drzwi wewnętrzne – warto postawić na drzwi z dużymi, przezroczystymi przeszkleniami, dzięki którym do wnętrza pomieszczenia będzie wpadało więcej światła, oraz drzwi bezprzylgowe (skrzydło drzwi i ościeżnica tworzą w nich jednolitą powierzchnię).
Z kolei w przypadku, gdy Twoje mieszkanie podzielone jest na kilka małych pomieszczeń odgraniczonych od siebie drzwiami, jednym ze sposobów na optyczne powiększenie pokojów jest również… wymontowanie drzwi.
-
Jak zmniejszyć optycznie pomieszczenie dzięki podłodze?
Efekt wydłużonego lub poszerzonego pomieszczenia nie zawsze jest czymś pożądanym. W przypadku mieszkań, w których duża przestrzeń zostaje zaaranżowana bardzo minimalistycznie, niekiedy nie sposób poczuć się przytulnie czy bezpiecznie. Dlatego czasem warto zastosować triki, które sprawią, że pokoje ulegają optycznemu zmniejszeniu i staną się przyjemniejszymi miejscami. Nie wystarczy postępować odwrotnie niż w przypadku triców powiększających – przy wyborze podłogi nakierowanej na zmniejszanie przestrzeni warto pomyśleć o:
-
zróżnicowanych materiałach – jeśli w reszcie mieszkania na podłodze dominują np. jasne, podłużne panele, to w sypialni, która ma być wizualnie „mniejsza”, wybierz podłogę z egzotycznego, ciemnego drewna (np. Merbau Komodo Molti). Należy jednak uważać, aby zróżnicowanie materiałów nie utrudniało funkcjonowania w mieszkaniu;
-
obszernych wzorach – np. małych elementach ciemnego parkietu ułożonych w cegiełkę równolegle do krótszej ściany pomieszczenia;
-
matowych powierzchniach – matowe podłogi nie odbijają światła, czyniąc tym samym pokój optycznie mniejszym;
-
listwach podłogowych kontrastujących kolorystycznie ze ścianą – z kolei one skracają wizualnie rozmiar ścian.
Bardzo prostym sposobem na uczynienie przestronnego pokoju przytulnym jest także częściowe przykrycie podłogi – dla zwiększenia efektu wybierz dywan w wyraziste wzory, np. ciemno-białe pasy ułożone w poprzek krótszej ściany. Oprócz podłogi drewnianej możesz również zdecydować się na ciemne płytki z wyraźnymi przerwami. Warto też pamiętać o tym, że jeśli w pomieszczeniu zdejmiesz duże, wiszące lustra, to automatycznie będzie ono postrzegane jako mniejsze.
Te proste sztuczki, dzięki którym możesz grać odbiorem optycznym pomieszczeń, przydadzą Ci się niezależnie od tego, czy jesteś na etapie planowania aranżacji domu, czy też myślisz o lekkim remoncie. Za każdym razem z ich pomocą w Twoim mieszkaniu będzie się żyło przyjemniej.