Jak wyciszyć podłogę w domu?

Sposób na cichą podłogę w domu

Na komfort mieszkania w dużym stopniu wpływa to, czy słyszymy dźwięki dobiegające od sąsiadów, i to, czy sami jesteśmy dla nich źródłem hałasu. Warto przecież dbać o poprawne relacje. Tupanie, głośna muzyka, rozmowy, śmiech – wszystkie te odgłosy mogą stać się poważnym utrapieniem i źródłem konfliktów, dlatego też warto zadbać o izolację akustyczną pomieszczeń. Pierwszym krokiem powinno stać się odpowiednie przygotowanie podłogi.

Można oczywiście kupić dywan lub wykładzinę, które dobrze tłumią dźwięki. Nie zawsze jednak odpowiada to stylistyce wnętrza i gustom mieszkańców. Dlatego też warto zatroszczyć się o izolację akustyczną już na etapie układania podłogi.

Panele czy parkiet

Podłoga wykonana z naturalnego drewna nie tylko jest ciepła i szlachetna – posiada również lepsze właściwości akustyczne niż panele laminowane. Parkiet jest bowiem cięższy i bardziej elastyczny, a co za tym idzie – nie przenosi i nie odbija drgań w takim stopniu jak lekkie, gładkie i sztywne panele. Fale dźwiękowe rozchodzą się więc w ograniczonym zakresie – w pomieszczeniu z podłogą ułożoną z naturalnego drewna nie ma pogłosu, a dźwięk jest krótszy i nieco cichszy.

Izolacja akustyczna paneli podłogowych

Wiele osób decyduje się jednak na zakup paneli. Są bowiem tańsze, łatwiejsze w montażu i oferują ogromne możliwości aranżacyjne. Przed ich położeniem warto zastosować podkład, który wyciszy podłogę. Należy jednak pamiętać, że panele to posadzka pływająca (niezwiązaną bezpośrednio z podłożem), izolacja dotyczy więc jedynie hałasu przenikającego przez strop, a nie rozchodzącego się w pomieszczeniu.

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów podkładów wyciszających:

  • maty korkowe – są bardzo skuteczne, jednak dość drogie, nie sprawdzają się na nierównym podłożu;

  • tektura falista – dość cienka i tania, jednak nie do końca skuteczna – z reguły trzeba położyć kilka warstw, by efekt był satysfakcjonujący;

  • płyty drewnopochodne – cienkie i bardzo skuteczne, stanowią jednocześnie izolację termiczną;

  • płyty i pianki z polistyrenu lub poliuretanu – dobrze tłumią dźwięki, ale nalez wybierać te o grubości 3–7 mm i charakteryzujące się wysoką jakością (tanie pianki i płyty z tworzyw sztucznych szybko tracą swoje właściwości).

Podstawowa zasada głosi, że im grubsza warstwa materiału izolacyjnego, tym lepsze wyciszenie. Nie zawsze jednak można pozwolić sobie na podniesienie poziomu posadzki o kilka milimetrów. Dlatego też warto zwracać uwagę przede wszystkim na jakość materiałów, z których wykonane są podkłady. Jest to zakup na kilka lat, a późniejsze ewentualne wymiany będą problematyczne – wymiana podkładu wymagałaby bowiem zerwania paneli

Konstrukcja podłogi a właściwości akustyczne

Zła izolacja akustyczna może wynikać również z nieprawidłowej konstrukcji podłogi. Zawsze należy układać panele lub parkiet tak, by zostawić niewielką szczelinę dylatacyjną przy ścianie. Dzięki temu drgania nie będą przekazywane pomiędzy podłogą a ścianą. Nie powinno się także układać podłogi bezpośrednio na stropie – warstwa wylewki betonowej sama w sobie stanowi pewną izolację.

Więcej o podkładach podłogowych przeczytasz tutaj.

O Bob Budowniczy 941 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*