Koszt budowy domu jednorodzinnego

Foto by www.mafotka.pl

Koszt budowy domu jednorodzinnego

Marzenie o własnym domu jednorodzinnym da się zrealizować, ale nie bez kapitału. Niewiele osób jest w stanie bez niczyjej pomocy go uzbierać, stąd często starają się one o kredyty hipoteczne. Zanim potencjalnego inwestora ogarnie panika i zrezygnuje, powinien dokładnie przeanalizować, z czego wynikają koszty, spojrzeć na nie obiektywnie. Decyzja o budowie od zera będzie prawdopodobnie wtedy naturalna, ponieważ nie tylko gwarantuje to lepsze dopasowanie do potrzeb, ale też pozwala rozłożyć wydatki w czasie.

Foto by www.mafotka.pl
Foto by www.mafotka.pl

Bazowy kosztorys budowy znacznie się różni w zależności od wielu czynników. Co składa się finalną cenę?

Nie da się zacząć inaczej, niż od projektu. Gotowy można kupić za 3 tysiące zł, tworzony na indywidualne zamówienie za minimum 5. Determinuje on wszystkie późniejsze wydatki, ponieważ od jego stopnia skomplikowania i dopasowania do działki będą zależały materiały budowlane i robocizna. Na tym etapie trzeba się także liczyć z wydatkami administracyjnymi. Konieczne dokumenty wyniosą od 3 do 6 tysięcy zł.

Samo przygotowanie terenu i wylanie fundamentów to pierwszy poważny koszt, rzędu 30 tysięcy złotych. Przed doprowadzeniem domu do tak zwanego stanu surowego zamkniętego, inwestora czeka jeszcze opłacenie postawienia ścianek działowych, stropów, kominów, okien i drzwi oraz dachu. Po zakończeniu tych prac budynek wygląda na względnie gotową konstrukcję, ale z kieszeni ubywa przeciętnie 120 tysięcy, nawet przy niewielkich rozmiarach.

W domu gotowym do zamieszkania będą potrzebne posadzki, elewacja, armatura, instalacja grzewcza i elektryczna, ocieplenie. Tutaj dużo zależy od wyborów właściciela. Styropian będzie tańszy niż wełna mineralna, wykładzina podłogowa niż drewniane panele. Ten etap generuje zazwyczaj 70-90 tysięcy zł. Czy założenie zbudowania domu parterowego za 200 tysięcy jest zbyt optymistyczne? Na pewno nie. W powyższych kosztach uwzględniono całkowitą robociznę, a wiele prac można wykonać samemu i jeszcze bardziej obniżyć cenę finalną.

O Bob Budowniczy 874 artykuły
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*