Kotły – rodzaje kotłów, zastosowania

Źródło: defor.pl

Kotły

Przeznaczone do ogrzewania domów kotły dzielą się na różne kategorie. Wybór właściwego będzie prosty, jeżeli tylko potrafisz precyzyjnie określić zapotrzebowanie na ciepło dla Twojej rodziny. Oto kilka wskazówek, jak tego dokonać.

Oglądając w internecie lub w punkcie sprzedaży kotły, pierwszym, no co trzeba zwrócić uwagę, jest moc. Zazwyczaj dla jednorodzinnego budynku odpowiedni powinien być 24kW, ale bywa, że wartość ta powinna być większa. Jeżeli kubatura pomieszczeń jest bardzo duża, co często się zdarza w dużych domach parterowych, zapotrzebowanie na ciepło wzrasta o kilkanaście procent. Podobnie, jeżeli domownicy preferują temperaturę bardziej zbliżoną do 25, niż do 18°C.

Źródło: defor.pl
Źródło: defro.pl

Kolejnym kryterium podziału kotłów jest materiał używany jako paliwo. Obecnie najczęściej stosuje się gaz ziemny lub płynny, olej opałowy, węgiel, eko-groszek, pellet, czy też inną biomasę. W zależności od preferowanej substancji palnej, należy wybrać także model kotła. Tutaj rysuje się podział na wiszące lub stojące. Warto zwrócić uwagę również uwagę ne funkcję, do której urządzenie ma być przeznaczone. Niektóre służą wyłącznie do zwiększania temperatury powietrza, inne dodatkowo zapewniają ciepłą wodę.

Dzięki temu, że kotły są tak różnorodne, do każdego domu da się dobrać najlepsze rozwiązanie. Bez względu na to, czy potrzebny jest tylko mały piecyk na gaz ziemny, wiszący w łazience, czy potężna konstrukcja w kotłowni, która będzie w stanie ogrzać willę o powierzchni ponad 200m2, na pewno będziesz zadowolony z tej inwestycji.

O Bob Budowniczy 874 artykuły
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*