Kurniki – budowa kurników

Budowa kurników

Kurniki – budowa kurników
Mikroklimat w kurniku ma za zadanie zapewnić kurom warunki jak najbardziej zbliżone do środowiska naturalnego. Jest on istotny dla ich zdrowia, produkcyjności i oddziałuje na zdrowie pracowników gospodarstwa. Schorzenia takie jak dysfunkcja układu oddechowego czy nawet kanibalizm częściej występują w kurnikach, które nie mają zapewnionego odpowiedniego mikroklimatu. Jaki zatem powinien on być?

Budowa kurników
Odpowiednie światło
Jest bardzo ważne dla mikroklimatu kurnika, ponieważ jego odpowiednia ilość pobudza do pracy przysadkę mózgową, która jest odpowiedzialna za szybkie dojrzewanie pęcherzyków jajowych. Kury potrzebują przynajmniej 16 godzin światła w cyklu dobowym, aby funkcjonować w zgodzie z naturą. Należy zwrócić uwagę na moc żarówek – jeśli okaże się zbyt duża, kury zaczną gorzej nieść jaja oraz przejawiać zachowania agresywne.

Wentylacja kurnika
W wyniku procesu oddychania kury produkują nadprogramowy dwutlenek węgla. Są one też naturalnym źródłem ciepła, które wpływa na jakość powietrza w kurniku. Dlatego tak istotnym jest, aby zadbać o odpowiednią wentylację stanowiącą ważny element dla mikroklimatu. Istnieją specjalne parametry, które pozwalają określić wartości odpowiednie dla wentylacji minimalnej oraz maksymalnej. Jeżeli zależy nam na odpowiedniej cyrkulacji powietrza w kurniku, warto rozważyć zastosowanie wentylacji tunelowej, a w okresach wysokich temperatur na pewno pomocne okażą się systemy chłodzące.

Systemy chłodzące – pad calling i zraszanie
Pad calling to stosunkowo nowy system schładzający, który polega na umieszczaniu w kurniku nasączonych wodą paneli z celulozy. Przepływające przez nie powietrze zostaje oczyszczone. Ten sposób wentylacji kurnika zaleca się w przypadku długich budynków. Natomiast w przypadku zraszania pompa daje strumień wody pod odpowiednim ciśnieniem, która może obniżyć temperaturę nawet o pięć stopni Celcjusza. System ten przyczynia się do poprawy mikroklimatu kurnika, jednak ma jedną wadę: czasami zdarza się, że powoduje wzrost wilgotności, dlatego należy mieć go pod baczną obserwacją.
Jak widać istnieją udogodnienia, które pozwalają utrzymać odpowiedni mikroklimat kurnika. Najważniejsze aspekty to wentylacja oraz dobór odpowiedniego światła – bez nich nie ma co marzyć o tym, że kury będą niosły zadowalającą ilość jaj. Trzeba jednak mieć świadomość jak ważną rolę odgrywa obserwacja kurnika. Pomoże ona na bieżąco wyciągać wnioski dotyczące potrzeb zwierząt, a żaden system nie jest w stanie zrobić tego w stu procentach.

https://www.cubato.pl/oferta/obiekty-inwentarskie-kurniki/

O Bob Budowniczy 923 artykuły
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*