Mocne wejście w nowy rok – wybieramy drzwi

Solidne drzwi

Drzwi to ważny element wnętrza, niekiedy jednak pomijamy jego znaczenie. Mają przecież służyć wyłącznie temu, żeby oddzielać jedno pomieszczenie od drugiego. Błąd. W zależności od wybranego materiału, dodatkowych rozwiązań jak przeszklenia, stanowią także funkcjonalną i praktyczną ozdobę salonu czy sypialni.

Solidne drzwiSzukasz nowych drzwi wewnętrznych do domu? Zobacz, z jakich materiałów się je wykonuje, i które skrzydła będą najlepiej pasować do różnych pomieszczeń.

Wybieramy drzwi wewnętrzne – wymiary i ościeżnice

Najpopularniejsza szerokość skrzydła drzwiowego to 90 cm. Jeśli masz węższy otwór drzwiowy, nie musisz się martwić. Oprócz standardowego wymiaru znajdziesz też drzwi 60-, 70- lub 80-centymetrowe. Optymalną szerokością dla drzwi do pokoju dziennego, sypialni czy łazienki jest co najmniej 80 cm, dzięki temu bez problemu będzie się przez nie przechodziło. Węższe drzwi można wstawić np. do spiżarni lub garderoby.

Jednak do montażu nie wystarczy samo skrzydło. Niezbędna jest także ościeżnica. Co to takiego? Nazywana jest także futryną, stanowi element, który wstawia się w ścianę. Mówiąc najprościej – ościeżnica „trzyma” drzwi i bez niej montaż skrzydła drzwiowego nie byłby możliwy. Ościeżnice są dostępne w dwóch typach:

  • ościeżnice stałe – o ustalonej szerokości 6 lub 10 cm,

  • ościeżnice regulowane – dają możliwość dopasowania do ściany o dowolnej grubości.

W kierunku dobrych drzwi – prawe czy lewe?

Poza wymiarem musisz wziąć pod uwagę sposób otwierania drzwi. Tradycyjne skrzydła drzwiowe uchylne mogą być prawe i lewe. Jak rozpoznać, na jaką stronę otwierają się wybrane drzwi? Wystarczy stanąć przed drzwiami, tak żeby otwierały się w Twoim kierunku i zobaczyć, po której stronie są zawiasy. Jeśli po lewej, a klamka po prawej – to masz do czynienia z drzwiami lewymi. Drzwi prawe natomiast mają zawiasy po prawej, a klamkę po lewej stronie.

Oprócz tego, w jakim kierunku otwierają się drzwi, dzielimy je na przylgowe lub bezprzylgowe. Drzwi przylgowe mają wcięcie, które zachodzi na ościeżnicę, natomiast bezprzylgowe tworzą wraz z krawędzią skrzydła jedną powierzchnię (są schowane w ościeżnicy). Ten drugi rodzaj drzwi uznaje się bardziej nowoczesny i bezpieczniejszy, zwłaszcza w domu, w którym są dzieci. Drzwi bezprzylgowe to brak ryzyka, że pociecha przytrzaśnie sobie palce w otworze między framugą a przylgą.

Drzwi wewnętrzne – z drewna, szkła czy materiałów drewnopochodnych

Naturalne drewno, szkło, a może laminat? Sprawdź, jakie rodzaje drzwi wewnętrznych znajdziesz w sklepach:

  • drzwi drewniane – wykonane są z litego drewna; najbardziej wytrzymały jest dąb, jednak wykorzystuje się także olchę, sosnę lub jesion. Takie drzwi są ciężkie i wyróżnia je wyższa cena w stosunku do drzwi z materiałów drewnopochodnych lub forniru. Ten rodzaj drzwi może posiadać przeszklenia. Drewniane skrzydła poleca się do pomieszczeń reprezentacyjnych jak gabinet lub w sypialni, ponieważ zapewnią nie tylko prywatność, ale również izolację przed dźwiękami z korytarza.

  • drzwi z płyt drewnopochodnych – produkuje się z płyt pilśniowych, wiórowych MDF (ang. Medium-Density Fibreboard), czyli o średniej gęstości lub HDF (High Density Fibreboard) o wysokiej gęstości, wyższej od litego drewna. Takie drzwi mogą być pełne lub posiadać częściowe przeszklenia. Ich warstwę zewnętrzną może stanowić fornir (z cienkich pasów naturalnego drewna) lub laminowana syntetyczna okleina z rysunkiem drewna. Lekkie drzwi z płyt z częściowymi przeszkleniami sprawdzą się w salonie, któremu dodadzą elegancji i doświetlą ciemne wnętrza. Zastosuj je także w łazience. Pamiętaj tylko, żeby miały otwory lub podcięcie wentylacyjne.

  • szklane – wykonane są ze szkła mlecznego, matowego, przezroczystego lub półprzezroczystego. Szklane drzwi mogą być pokryte trwałym, cyfrowym nadrukiem, np. w postaci kwiatów jak drzwi Gracca. Jeśli w domu masz małe dzieci, warto pomyśleć o odpornych na stłuczenia drzwiach ze szkła hartowanego.

Zobacz wszystkie propozycje do wnętrz – drewniane, z przeszkleniami i wiele innych. Otwórz się na wyjątkowe drzwi, które znajdziesz w ofercie Dobre Dla Domu.

O Bob Budowniczy 874 artykuły
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*