Olejowanie drewnianej podłogi w 5 krokach
Szukasz sposobu na piękną drewnianą podłogę? Wybierz olej, który pozwoli zabezpieczyć drewno przed uszkodzeniami, wynikającymi z codziennej eksploatacji, a także ścieraniem oraz wilgocią. W zależności od Twoich potrzeb olej pozwoli również uzyskać efekt postarzanego drewna lub zmienić jego kolor. Olejowanie możesz przeprowadzić samodzielnie w domu. Zobacz, jak zrobić to prawidłowo.
Podłogi drewniane są efektowne i trwałe, a ich pielęgnacja nie musi się okazać trudna. Potrzebny będzie tylko odpowiedni olej oraz przestrzeganie kilku zasad przed oraz po jego nakładaniu.
Eksperci ze sklepu Dobre Dla Domu radzą, jak prawidłowo przeprowadzić olejowanie podłogi w domu.
-
Przygotowanie do olejowania
Przed nałożeniem oleju drewnianą podłogę powinieneś oczyścić. W sytuacji, gdy podłoga była wcześniej pokryta warstwą lakieru, zeszlifuj powierzchnię aż do surowego drewna. Szlifowanie będzie również konieczne, jeśli deski są zniszczone. Jeżeli natomiast stan posadzki z drewnianych desek oceniasz na nowy, możesz pominąć ten krok i zebrać zanieczyszczenia odkurzaczem. Ponieważ olej uwydatnia wszystkie mankamenty, należy zadbać o to, aby powierzchnia posadzki była idealnie czysta i gładka.
-
Wybór olejowania – na zimno czy na ciepło?
W domowych warunkach najlepiej zdecydować się na olejowanie na zimno, czyli nakładanie oleju przy pomocy szpachli do wygładzania lub pędzla. Nie każdy przecież dysponuje thermopadem, czyli maszyną, która podgrzewa olej do 80°C (metoda na ciepło). Ten drugi sposób zapewnia szybsze wysychanie oleju, jednak wymaga wynajęcia specjalisty, co jest kosztowniejsze niż samodzielne olejowanie na zimno.
Do olejowania możesz zastosować jeden z dwóch rodzajów olejów:
-
rozpuszczalnikowy – przeznaczony do podłóg intensywnie użytkowanych, głęboko wnika w drewno,
-
wodny – sprawdza się do posadzek, które nie są narażone na duże uszkodzenia czy ścieranie; oleje wodne nie penetrują struktury drewna tak głęboko jak rozpuszczalnikowe i mają łagodniejszy zapach.
-
Nakładanie oleju
Olejowanie przeprowadzaj w temperaturze pokojowej, tj. 18–25 °C. Na początku zapoznaj się z instrukcją na opakowaniu.
-
Wylej odrobinę i nakładaj olej równomiernie na całą podłogę bez robienia przerw.
-
Do narożników wykorzystaj mały pędzel.
-
Zasłoń zasłony lub opuść rolety, żeby wilgotne deski nie były wystawione na działanie promieni słonecznych.
-
Po ok. półgodzinie przetrzyj podłogę czystą szmatką, która nie pozostawia włókien. Usuniesz w ten sposób pozostałości oleju, które nie wsiąkły w drewno.
-
Następnie możesz przystąpić do zmatowiania papierem ściernym i nakładania drugiej warstwy.
-
Ponowne użytkowanie podłogi
Po nałożeniu oleju na deski odczekaj 24 godziny, żeby ponownie zacząć chodzić po podłodze. Gdy miną dwie doby, możesz z powrotem postawić na niej meble, natomiast jeśli chcesz położyć dywan, zaczekaj co najmniej tydzień.
-
Codzienna pielęgnacja podłogi olejowanej
Oprócz regularnego odkurzania pamiętaj, że niezbędne jest stosowanie preparatów przeznaczonych do czyszczenia oraz odświeżania drewnianych podłóg olejowanych. Pozwalają one nie tylko usunąć zabrudzenia, lecz także przeciwdziałają wysychaniu i matowieniu desek.
Szukasz naturalnego materiału na podłogę do swojego domu? Deski z litego drewna – egzotycznego i krajowego, a także wytrzymałe drzwi i panele ścienne, znajdziesz w ofercie Dobre Dla Domu.