Panele na wysoki połysk – jak o nie dbać, by lśniły czystością?

Podłoga na wysoki połysk

Wykończenie podłogi panelami laminowanymi to częsty wybór w polskich domach. Taki parkiet jest tańszy i łatwiejszy w montażu w porównaniu do naturalnej podłogi. Niestety panele także szybciej się elektryzują, a więc przyciągają zabrudzenia takie jak kurz czy sierść. Czym myć panele, by nie pozostawiać smug, i jak dbać o to, by się nie odkształcały? Sprawdź praktyczne porady na temat pielęgnacji podłóg panelowych.

Inspirowane naturą, ale o nieco innych właściwościach… Panele laminowane stworzone do wyposażenia mieszkań, w których domownikom zależy na tańszej, a zarazem bardziej odpornej na ścieranie (zwłaszcza w przypadku klas ścieralności AC4 i AC5) oraz wilgoć alternatywie dla paneli drewnianych. Dodatkowym atutem parkietu laminowanego jest to, że można go samemu zainstalować, a także… bezpiecznie połączyć z ogrzewaniem podłogowym.

Poza tymi zaletami panele podłogowe bardzo szybko się jednak brudzą. Przyciągają wszelkiego rodzaju brud, kurz, kłaczki z sierści kota czy psa. Z tego względu panele podłogowe trzeba myć częściej niż podłogi wykonane z innych materiałów. Jak to zrobić, by nie zaszkodzić powierzchni laminowanej?

Odkurzanie paneli podłogowych – na co zwrócić uwagę?

Pierwszym etapem czyszczenia paneli jest dokładne usunięcie wszystkich zanieczyszczeń stałych, czy inaczej – luźnych. Chodzi przede wszystkim o kurz, piach i pozostałości po błocie. Najlepiej pozbyć się ich za pomocą odkurzacza z miękką końcówką, która nie zarysuje paneli.

Dobrym pomysłem będzie także położenie dodatkowych wycieraczek przed i za drzwiami wejściowymi, tak aby jak największa ilość piasku pozostała na materiale.

Mycie podłóg laminowanych – użyj odpowiednich środków

Warto pamiętać, że wszelkie plamy z tłuszczu, farby, a także wina czy sosów trzeba zetrzeć natychmiast, zanim zdążą wyschnąć. Najlepiej potraktować je specjalistycznym płynem do intensywnego czyszczenia podłóg sztucznych. Takie środki znajdziesz w sklepie DobreDlaDomu.pl.

Do codziennego mycia paneli przydadzą się łagodniejsze płyny, które skutecznie usuną kurz i pył z podłogi, nie przeciążając bez potrzeby mocnymi substancjami. Możesz zdecydować się na przykład na ten płyn do mycia laminatów, który nadaje się do codziennej pielęgnacji i nie pozostawia smug na powierzchni paneli.

Czyszczenie paneli – na sucho czy na mokro?

Na początek warto zaznaczyć, że do mycia podłogi laminowanej konieczne jest użycie mopa o miękkiej fakturze. Jeśli masz urządzenie ze zdejmowaną końcówką, co jest bardzo wygodne i łatwe w utrzymaniu czystości, skorzystaj z pada z mikrofibry, który przyciąga brud i chłonie płyny.

Podłogę panelową można myć na mokro, jednak trzeba pamiętać, by dokładnie wyżąć mopa. Nie ma bowiem nic groźniejszego dla paneli niż nadmierne przemoczenie. Dla pewności warto też po czyszczeniu wilgotnym mopem przetrzeć powierzchnię jeszcze raz, tym razem już suchą szmatką bawełnianą lub z mikrofibry.

Działania prewencyjne, czyli jak dbać o panele, by służyły przez lata

Poza odkurzaniem i myciem paneli podłogowych istnieje jeszcze kilka rzeczy, które możesz zrobić, by przedłużyć ich żywotność. Najważniejszą kwestią jest ochrona przed zarysowaniami. Aby uniknąć rys na panelach, wyposaż swoje meble w nakładki z filcu. Podczas przesuwania krzeseł nie będziesz już musiał obawiać się o powierzchnię. Jeszcze więcej o pielęgnacji podłóg panelowych znajdziesz w tym artykule.

Wiesz już, jak czyścić i chronić panele laminowane? A może dopiero szukasz odpowiedniego modelu? Sprawdź zakładkę „Panele podłogowe” na stronie DobreDlaDomu.pl i znajdź panele dopasowane do Twoich oczekiwań.

O Bob Budowniczy 828 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*