Samodzielny montaż paneli podłogowych nie jest wcale trudny – pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku wskazówek. Dzięki temu położysz podłogę raz a dobrze bez konieczności poprawek.
Wybrałeś Dobre Dla Domu panele podłogowe? Pora je ułożyć.
Zanim przystąpisz do pracy, poznaj 8 najczęściej popełnianych błędów przy montażu podłogi z paneli czyli tzw. pływającej (nieprzyklejonej na stałe do podłoża).
-
Brak leżakowania – po zakupie paneli należy pozwolić im odpocząć (w opakowaniu) co najmniej przez 48 h w temperaturze pokojowej. Wyjmij panele z opakowania tuż przed montażem.
-
Nieodpowiednio przygotowane podłoże – to zarówno niewyschnięta betonowa wylewka (powinna schnąć ok. 4 tygodni), jak również niewyrównana czy zabrudzona powierzchnia. Nierówności mogą spowodować wybrzuszenia paneli, a zanieczyszczenia – niedokładne związanie kleju z izolacją.
-
Nieodpowiednia temperatura – panele najlepiej kłaść, gdy temperatura otoczenia wynosi 18°C, a podłogi 15°C.
-
Brak przerwy dylatacyjnej – czyli odstępów, które powinny wynosić ok. 2 cm od ściany (nie mniej niż 10 mm). Dlaczego? Po położeniu panele często zmieniają swoją objętość, chłonąc wilgoć z powietrza. Dlatego muszą mieć miejsce na „rozejście się” i dopasowanie do powierzchni podłogi.
-
Brak izolacji – paneli nie wolno montować na „gołej” posadzce. Najpierw należy sprawdzić, czy jest sucha i czysta, a następnie położyć warstwę z foli polietylenowej, która chroni przed wilgocią. Kolejny krok to nałożenie pianki wyciszającej lub korka, służących jako izolacja akustyczna.
-
Niewłaściwe narzędzia – do łączenia paneli można używać młotka, pod żadnym pozorem nie może to być jednak młotek z metalowym trzonkiem, ponieważ łatwo w ten sposób uszkodzić panele. Lepiej wybrać młotek drewniany lub gumowy.
-
Nieodpowiednie zamocowanie listwy maskującej – błędem będzie przytwierdzenie jej do posadzki, ponieważ spowoduje to pojawienie się przestrzeni między listwami a ścianą. Listwy maskujące mocujemy zawsze do ściany.
-
Niedopasowanie rodzaju paneli do wnętrza – jeżeli chcesz zamontować panele w pomieszczeniu, w którym często panuje wilgoć (np. w kuchni), wybierz te z impregnowanymi krawędziami. Jeśli podłoga będzie narażona na intensywną eksploatację, należy wybrać panele o jak najwyższej klasie ścieralności – AC4 lub AC5.