Pokój dziecięcy w skandynawskim stylu

Pokój dziecięcy w skandynawskimstylu

Styl skandynawski szturmem zdobywa polskie salony. Jednak nie tylko dorośli mogą cieszyć się jego minimalizmem. Dzięki wykorzystaniu jasnych barw skandynawski design świetnie nadaje się do wystroju pokoju dziecięcego. Zanim pomyślisz o meblach i dodatkach, które sprawią radość Twojemu dziecku, zacznij od podstaw – czyli od wyboru podłogi.

Pokój dziecięcy w skandynawskimstylu

Przy aranżacji wnętrza w stylu skandynawskim dla dziecka musisz przede wszystkim kierować się prostotą i funkcjonalnością. Dominują tu delikatne, ciepłe barwy:

 • złamane biele,

 • odcienie szarości,

 • delikatny róż,

 • szary błękit,

 • écru.

Sama kolorystyka to jednak nie wszystko. Powinieneś również zadbać o bezpieczeństwo i komfort Twojej pociechy, czyli wybrać odpowiednią podłogę, na której maluch będzie się bawić.

Dobre Dla Domu przygotowało kilka porad, dzięki którym wybierzesz idealną podłogę w stylu skandynawskim do pokoju dziecięcego. Jakie podłogi wybrać, aby dziecko było zadowolone i mogło przyjemnie spędzać czas w swoim pokoju? O czym pamiętać? Na wszystkie te pytania odpowiemy w tekście.

Bezpieczna podłoga w skandynawskim pokoju dziecięcym

Aby urządzić pomieszczenie w skandynawskiej estetyce, wybierz podłogę wykonaną z litego drewna lub desek warstwowych. Polecane gatunki drewna to:

 • dąb (szczególnie bielony),

 • jesion,

 • klon.

Skandynawski minimalizm pokoju dziecięcego służy również zdrowiu dziecka. Kurz, bakterie oraz alergeny nie będą gromadziły się na naturalnym drewnie tak, jak w dziecięcych wykładzinach.

Przede wszystkim pamiętaj jednak, kto będzie korzystał z pokoju z taką podłogą. W przeciwieństwie do sypialni dla dorosłych, w której podłoga nie jest specjalnie eksploatowana, pokój dziecięcy to również miejsce szalonych zabaw. Dlatego dziecku raczej nie będzie odpowiadać lekko chropowata faktura drewna. Co więcej – może ona nawet przeszkadzać w beztroskiej zabawie. Dla komfortu Twojej pociechy wybierz albo deski pokryte lakierem, albo połyskliwe panele podłogowe. Ciekawym rozwiązaniem mogą być np. panele Aragon Oak z kolekcji Blue Line Wood, które cechuje wysoka klasa ścieralności (A4).

Aby zwiększyć komfort i swobodę Twojego dziecka, możesz również położyć na podłodze miękki dywanik utrzymany w kolorystyce designu skandynawskiego. Dzięki temu zabawa będzie bezpieczna, a pokój zachowa prostotę, o którą Ci chodzi.

Czysta podłoga dla pokoju dziecięcego w designie skandynawskim

Podłoga w skandynawskim pokoju dziecięcym musi być odporna na zabrudzenia, uszkodzenia i plamy. To szczególnie ważne w przypadku minimalistycznej estetyki – na jasnych i białych materiałach widoczna będzie każda rysa czy plamka. Czym kierować się przy wyborze podłogi, aby zachować estetykę i funkcjonalność?

Po pierwsze, jeśli stawiasz na trwałość podłogi, możesz zdecydować się na samodzielne zabezpieczenie drewnianej podłogi. Lakierowanie zapewni uniwersalną ochronę, ale przy punktowych uszkodzeniach powierzchni (dziecko rzuciło drewnianym klockiem, przewróciło krzesło…) trudno poddać taką podłogę renowacji.

Dlatego dobrym rozwiązaniem dla pokoju dziecięcego jest tzw. system olejowo-woskowy. Dzięki niemu możesz:

 • łatwo odnowić fragment podłogi, który uległ wyraźnemu uszkodzeniu;

 • zabezpieczyć podłogę przed plamami oraz innymi zanieczyszczeniami.

Po drugie, jeśli zależy Ci na obniżeniu kosztu zakupu, wybierz panele podłogowe, jak np. Raclaimed White Patina Oak czy wykonane z winylu panele White Water:

 • bardzo łatwo usuwa się z nich plamy.

 • w razie poważnych uszkodzeń koszt ich wymiany będzie relatywnie niski.

Skandynawski design to bardzo oryginalne i estetyczne rozwiązanie dla wystroju pokoju dziecięcego. A dzięki odpowiednio dobranej podłodze Twoja pociecha będzie czuła się wśród skandynawskiej prostoty bezpiecznie.

O Bob Budowniczy 828 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*