Salon w stylu loftowym

Salon w stylu loftowym

Kierunki, w których mogą podążać ścieżki ludzkiej wyobraźni, są trudne do przewidzenia. Kto by się spodziewał, że wnętrze amerykańskich fabryk oraz magazynów może być inspirujące przy tworzeniu aranżacji salonu? Styl loftowy, bo o nim tutaj mowa, pozwala wprowadzić do salonu miejski, surowy klimat, ceniony przez wiele osób. Jednak jakie elementy wystroju decydują o industrialnym charakterze pomieszczenia?

Salon w stylu loftowym

Pierwszym krokiem do tego, aby nadać Twojemu salonowi surowy charakter, jest otworzenie przestrzeni – warto usunąć większość ścian działowych w pomieszczeniu, tak aby wpadało do niego jak najwięcej światła. Oprócz tego dobrze:

  • zrezygnować z wykładzin czy dywanów;

  • ustawić meble tak, aby tworzyła się między nimi wolna przestrzeń;

  • wybierać dekoracje łączące metal i szkło.

Jednak przemyślenie aranżacji salonu w stylu loftowym warto poprzedzić wyborem podłogi oraz wykończenia ścian, które podkreślą industrialny klimat pomieszczenia. Czy decydując się na podłogę do industrialnego wnętrza, możesz sięgnąć po drewno, czy powinieneś trzymać się zimnego, fabrycznego wystroju? Co położyć na ścianach, aby połączyć minimalizm i funkcjonalność?

Dobre Dla Domu ma dla Ciebie kilka propozycji, dzięki którym korzystanie ze stylu loftowego umożliwi Ci urządzenie wnętrza surowego, ale jednocześnie przyjemnego.

Deski podłogowe a styl loftowy – czym się kierować przy wyborze?

W halach produkcyjnych, inspiracjach artystów tworzących styl loftowy, podłogę stanowiła najczęściej betonowa wylewka. Nie jest to jednak rozwiązanie aranżacyjne pasujące do współczesnych gustów. Na co zatem zdecydować się przy wyborze podłogi do industrialnego salonu?

Po pierwsze – warto operować określonymi kolorami. Białe lub jasne podłogi czynią pomieszczenie większym, natomiast szarość dobrze wpasuje się w industrialny klimat. Ponadto w stylu loftowym liczą się surowość oraz widoczna faktura materiału, a więc cechy, które można znaleźć w podłogach wykonanych z:

  • matowego i szczotkowanego dębu lub klonu;

  • heblowanego i pokrytego lakierem półmatowym bambusa;

  • jesionu o zróżnicowanej, „przypadkowej” barwie;

  • postarzanego orzecha.

Przykładem podłogi spełniającej większość kryteriów stylu loftowego jest Dąb Grand Canion, która idealnie sprawdzi się w nowoczesnym wnętrzu, a dodatkowo pozwala na zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Jak widać, istnieje kompromis między industrialną surowością a funkcjonalnością i wygodą.

Ściana salonu w stylu loftowym – wady i zalet cegły

Dominującym elementem pracowni nowojorskich artystów inspirujących się stylem industrialnym były ceglane, surowe ściany. Oprócz walorów estetycznych do ich zalet należą przede wszystkim:

  • odporność na zabrudzenia;

  • ogniotrwałość;

  • uniwersalność;

  • dobra izolacja termiczno-akustyczna.

Niestety decyzja o pozostawieniu niepokrytych niczym ceglanych ścian ma również swoje minusy:

  • cegły zmniejszają optycznie pomieszczenie;

  • wystające fragmenty cegieł są niebezpieczne dla domowników, zwłaszcza dla dzieci i osób starszych;

  • cegły to ciężki materiał, który obciąża strukturę ścian nośnych.

Rozwiązaniem kompromisowym jest położenie cegieł jedynie na fragmencie ściany lub na jednej ze ścian, tak aby industrialny akcent był wyraźny, ale nie dominował w całym salonie. Świetny efekt przyniesie połączenie ceglanej surowości ze śnieżnobiałymi panelami ściennymi Naturalny len, których wyrazisty deseń komponuje się z minimalistycznym, fabrycznym klimatem salonu.

Pomimo ekstrawaganckiego źródła inspiracji styl loftowy pozwala na taką aranżację salonu, w której efektowna estetyka łączy się z funkcjonalnością i wygodą. Jak mogłeś się przekonać, również minimalistyczne pomieszczenie może być miejscem, gdzie panuje przyjemna atmosfera.

O Bob Budowniczy 88 artykułów
Majsterkowanie zarówno w domu jak i w samochodzie to moja pasja

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*