
Hale stalowe mają szerokie zastosowanie w szczególności w budownictwie. Są doskonałym wyborem jeśli chodzi o stosunek jakości do ceny, gdyż dzięki swej modułowej konstrukcji pozwalają na ich rozbudowę w zależności od potrzeb.

Zastosowanie hal stalowych
Hale stalowe mają zastosowanie w strategii magazynowej krótko i długoterminowej nie tylko w branży spedycyjnej, ale także w przemyśle motoryzacyjnym, farmaceutycznym, a także szeroko pojętej branży produkcyjnej. Coraz częściej wykorzystywane są jako pomieszczenia dla linii produkcyjnych, a nawet biur. Mniejszej wielkości hale znajdują zastosowanie jako magazyny do przechowywania sprzętu rolniczego, natomiast w branży komercyjnej wykorzystuje się je na potrzeby imprez i koncertów wymagających zadaszenia.
Hale stalowe cieszą się dużą popularnością ze względu na swoje walory konstrukcyjne. Zastosowanie elementów łatwo dostępnych oraz stosunkowo szybki montaż skraca czas realizacji inwestycji.

Oprócz walorów użytkowych hale stalowe często stają się elementem reprezentacyjnym – dzięki umieszczonym na nich logotypom firm tworzą doskonałą reklamę wielkopowierzchniową spełniającą jednocześnie cele marketingowe.
Cechy konstrukcyjne hal stalowych
Niewątpliwą zaletą wykorzystania hal stalowych jest wspomniana wcześniej szybkość stawiania konstrukcji, dzięki czemu rozwiązanie to jest znacznie korzystniejszą czasowo alternatywą dla budowy obiektów murowanych. Kolejnym atutem hali stalowej jest modułowa konstrukcja zapewniająca swego rodzaju niezależność poszczególnych elementów. Oznacza to, że w przypadku konieczności naprawy jakichkolwiek uszkodzeń nie ma potrzeby remontowania całego budynku, lecz jedynie wymiany konkretnego elementu czy modułu.
To jednak nie wszystkie zalety konstrukcji modułowej. Umożliwia ona łatwą przebudowę, rozbudowę oraz wszelkie modyfikacje hali praktycznie bez przestojów w jej użytkowaniu. Doceniają to zwłaszcza przedsiębiorcy, ktorzy inwestują w hale na początku działalności i zakładają szybki jej rozwój, a co za tym idzie, powiększenie przestrzeni roboczej. Warto również podkreślić, że tego rodzaju hale stalowe mogą również posiadać dodatkowe zabezpieczenie termiczne, co zapewnia komfort ich użytkowania nawet w niskich temperaturach charakterystycznych dla klimatu polskiego.
Projekt hali stalowej
Hale stalowe można wybudować w oparciu o gotowy projekt. Jednak z uwagi na zróżnicowane potrzeby i oczekiwania klientów wykonuje się indywidualne projekty uwzględniające ich specyficzne wykorzystanie. Z tego względu inwestor, wspólnie z projektantem, powinien szczegółowo dopracować koncepcję hali stalowej.
Projektując halę stalową należy przede wszystkim zadbać o jej funkcjonalność. W związku z tym projektant przed przystąpieniem do tworzenia części koncepcyjnej projektu powinien ustalić z inwestorem następujące kwestie:
jakie jest przeznaczenie hali,
jaki rodzaj materiałów zostanie zastosowany,
jakie parametry ma posiadać obiekt,
jakie walory estetyczne ma zapewniać gotowa konstrukcja.
Już na etapie projektowania hali warto rozważyć możliwość jej rozbudowy, co może mieć istotne znaczenie w przyszłości, gdy charakter wykorzystania ulegnie zmianie lub firma zmieni lub poszerzy profil działalności. Dzięki temu inwestor pozna również koszty ewentualnej rozbudowy lub modyfikacji, co ułatwi jego decyzje biznesowe w przyszłości.
Warto pamiętać, że każdy projekt hali stalowej powinien być stworzony w oparciu o wszelkie przepisy bezpieczeństwa oraz ochronę przeciwpożarową bez względu na charakter użytkowania. Dotyczy to więc nie tylko hal, w których przebywać będą ludzie, ale również obiektów o charakterze magazynowym. Z tej przyczyny projektant powinien już na tym etapie mieć wiedzę na temat materiałów, które będą w hali przechowywane, gdyż może to mieć wpływ na sposób konstrukcji, liczbę otworów drzwiowych i okiennych czy rodzaj wentylacji i innych zabezpieczeń.

Budowa hal stalowych
Budowa hal stalowych składa się z kilku etapów. Pierwszym z nich jest uzyskanie wszelkich decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jak i decyzji środowiskowej. Po ich zdobyciu można przejść do kolejnego etapu, jakim jest opisany wcześniej projekt hali stalowej.
W następnym kroku następuje produkcja, czyli prefabrykacja elementów konstrukcyjnych hali, które będą później składane finalnie już na placu budowy. Poszczególne składowe powinny być wyprodukowane z materiałów antykorozyjnych, które zapewnią nie tylko trwałość, ale również estetyczny wygląd hali.
Po zrealizowaniu powyższych etapów można przejść do montażu hali poprzedzonego pracami ziemnymi i przygotowaniem działki do postawienia konstrukcji (niwelacja terenu, wylanie fundamentów etc.). Następnie stawiana jest konstrukcja: słupy stalowe, rygle dachowe, usztywnienia wiatrowe, słupy drugorzędne, a na końcu następuje montaż obudowy. Teraz pozostaje już tylko połączenie elementów śrubami oraz prace wykończeniowe w postaci wykonania posadzki, instalacji wewnętrznej czy zagospodarowania przestrzeni wokół hali.
Tak przygotowana hala stalowa jest gotowa do użytku.